Доктор Ньюмен: заблоковані протоки і мастит

Причина маститу — інфекція (майже завжди збудники — бактерії, а не щось інше (скажімо віруси чи гриби), і мастит, як правило, трапляється у жінок, що годують грудьми. Однак він може статися у будь-якої жінки, навіть якщо вона не годує грудьми, і навіть у новонароджених обох статей. Ніхто точно не знає, чому деякі жінки хворіють на мастит, а інші — ні. Бактерії можуть потрапити в груди через тріщину або травмовану ділянку соску, але жінки, у яких з сосками все гаразд, також можуть захворіти на мастит, а у більшості жінок з тріщинами або травмами сосків маститу не буває

Мастит відрізняється від заблокованої протоки: блокована протока — це не інфекція і не потребує лікування антибіотиками. Мати, у якої заблокована протока, відчуває болючу, тверду, набряклу ділянку в грудях. Шкіра над заблокованою протокою часто червоніє, але менш інтенсивно, ніж при маститі. На відміну від маститу, заблокована протока зазвичай не викликає лихоманки, хоча це може бути. Мастит, як правило, більш болючий, ніж заблокована протока, але і те, і інше може викликати сильний біль. Таким чином, розрізнити «легкий» мастит і «сильно виражену» заблоковану протоку може бути важко. Також можливо, що заблокована протока перейде у мастит, і це ще більше все ускладнює. Проте, без ущільнення у грудях не можна казати про мастит чи заблоковану протоку. У Франції лікарі вирізняють стан, який вони називають лімфангітом, коли у матері висока температура, на грудях є болюче, гаряче почервоніння шкіри, але ущільнення в грудях немає. При цьому більшість з них вважають, що цей лімфангіт потребує лікування антибіотиками. Я бачив кілька випадків, які відповідають цьому опису, і дійсно, ця проблема вирішувалася без антибіотиків. Але часто і повномасштабний мастит також проходить без антибіотиків.

Як і в випадку майже всіх проблем з грудним вигодовуванням,неправильне прикладання, і, таким чином, погане спорожнення грудей провокує у матерів блокування проток та розвиток і маститу.

Заблоковані протоки

Заблоковані протоки практично завжди проходять без спеціального лікування протягом 24-48 годин після появи. Поки протока заблокована, дитина може бути більш неспокійною, коли смокче цю грудь, оскільки потік молока повільніший, ніж зазвичай. Це відбувається, ймовірно, через те, що ущільнення тисне на інші протоки поруч і перекриває потік з них.
Блокування протоки закінчиться швидше, якщо ви продовжите грудне вигодовування з цієї груді і покращите відтік молока. Як це можна зробити:

 • Треба покращити прикладання настільки, наскільки можливо (див інформаційний лист Прикладання, а також відеокліпи про те, як прикласти дитину на сайті nbci.ca).
 • Використовуйте стискання грудей, щоб підтримати потік молока (див інформаційний лист Стискання грудей та відеокліпи про те, як прикласти дитину на сайті nbci.ca). Поставте свою руку навколо блокованого каналу і стискайте цю ділянку, коли дитина смокче, якщо це не надто боляче.
 • Годуйте дитину в такому положенні, щоб її підборіддя «вказувало» на заблоковану протоку. Наприклад, якщо заблокований канал знаходиться в нижній зовнішній області грудей (на 7 годин), може бути корисним прикласти дитину з-під руки.
 • Застосовуйте тепло на ділянці заблокованої протоки. Ви можете зробити це за допомогою грілки або пляшки з гарячою водою, але будьте обережні, щоб не обпекти шкіру, тримаючи сильне тепло надто довго.
 • Спробуйте відпочити. Звичайно, з маленькою дитиною не завжди легко відпочивати. Спробуйте лягти в ліжко. Візьміть дитину з собою і годуйте її лежачи.
Біла цятка або пухир на виході з протоки

Іноді (але далеко не завжди) заблокований канал пов’язаний з білою випуклою цяткою або пухирцем на кінці соска. Плоска ділянка білого кольору на соску НЕ є пухирцем. Якщо немає болісного ущільнення в грудях, буде похибкою пов’язувати цей пухирець на соску закупоркою протоки. Такий пухирець-біла цятка звичайно болючий і є однією з причин болю в сосках, яка з’являється не з перших днів годування. У деяких матерів з’являються пухирці на сосках в перші дні через неправильне прикладання. Ніхто не знає, чому у деяких матерів зненацька з’являються пухирці через декілька тижнів після народження дитини.
Часто буває, що пухирець є, а закупорки протоки немає .

Якщо пухир сильно болючий (а це зазвичай так), може допомогти його відкрити, так як це дасть вам деяке полегшення болю. Ви можете відкрити його самостійно, але це можна зробити тільки один раз. Якщо вам потрібно повторити процес, або якщо ви не можете змусити себе зробити це самостійно, то краще звернутися до вашого лікаря або в нашу клініку.

Потримайте у вогні швейну голку або шпильку, дайте їй охолонути, і проколіть пухирець. Не треба в ньому колупатися, просто обережно надірвіть верхівку чи бік пухирця.
Спробуйте обережно надавити за пухирцем; можливо, вийде трохи схожої на зубну пасту речовини. Якщо у вас є заблокована протока, вона може відкритися. Приклавши дитину до грудей, також можна розблокувати протоку.
Після того як ви відкрили пухирець, почніть застосовувати «універсальну мазь для сосків» (All Purpose Nipple Ointment (APNO)) після кожного годування протягом тижня або близько того. Це робиться, щоб запобігти інфекції, а також знизити ризик відновлення пухирця (див. інформаційний лист «Універсальна мазь для сосків» (APNO)). Вам буде потрібен рецепт, щоб отримати цю мазь.

Ультразвук для заблокованих проток

У більшості випадків проблема з заблокованими протоками вирішується не пізніше, чим за 48 годин. Якщо пройшло вже 2 доби, а ваша заблокована протока не проходить, часто може допомогти терапевтичний ультразвук. Вам можуть допомогти в більшості місцевих клінік фізіотерапії або спортивної медицини. Проте далеко не всі знають про таке використання ультразвуку для лікування блокованих проток. Результат буде більш успішним, коли у УЗД терапевта вже є досвід такої роботи.

Деякі матері використовують плоский бік увімкнутої електричної зубної щітки для подібної до ультразвуку терапії і отримують непоганий результат.

Якщо два сеанси лікування протягом двох днів поспіль не допомогли вирішити проблему з заблокованою протокою, немає ніякого сенсу в отриманні додаткових процедур. Вас має повторно оглянути ваш лікар, або в нашій клініці. Але звичайно навіть одного сеансу буває достатньо. Ультразвук може також запобігти повторним блокуванням проток, що виникають в тій же частині грудей.

Доза ультразвуку становить 2 Вт/см² безперервно протягом п’яти хвилин на уражену ділянку, один раз на день, загалом дві такі процедури.

Лецитин — це харчова добавка, яка, здається, допомагає деякім матерям запобігти появі заблокованих проток. Можливо це відбувається через зниження в’язкості молока тому що збільшується частка поліненасичених жирних кислот в жирі молока. Лецитин безпечний, відносно недорогий, і він, здається, працює, принаймні, для деяких матерів. Доза 1200 мг чотири рази на день.

Мастит

Якщо у вас з’явилися симптоми маститу (болюче ущільнення в грудях, почервоніння і біль у грудях, лихоманка), намагайтеся відпочивати. Лягайте в ліжко і беріть дитину з собою, так ви можете її прикладати, залишаючись в ліжку. Відпочинок потрібен, щоб боротися з інфекцією.

Продовжуйте грудне вигодовування на ураженій стороні. Звичайно, ви маєте прикладати дитину і до іншої груді. Якщо вам дуже боляче прикладати дитину на уражену грудь, почніть зі здорової груді, і як тільки зможете, перекладіть дитину на ту, де мастит. Іноді зціджування може бути менш болючим аніж годування, але не завжди, отже, якщо можете, прикладайте дитину на ураженій стороні. Матері і діти завжди мають спільні мікроби.

Тепло допомагає боротися з інфекцією. Воно також може допомогти спорожнювати груди. Використовуйте пляшку з гарячою водою або грілку, але будьте обережні, щоб не обпекти шкіру.

Лихоманка допомагає боротися з інфекцією. Дорослі зазвичай відчувають себе жахливо, коли у них лихоманка, і ви можете захотіти збити температуру. Але вам не потрібно збивати температуру тільки тому, що вона є. Лихоманка не робить молоко поганим!

Картопля

(адаптовано з Бріджит Линч, RM, Community Midwives of Toronto). Якщо застосувати це протягом перших 24 годин з моменту появи симптомів, ви можете помітити, що прикладання скибок сирої картоплі до грудей зменшує біль, набряк і почервоніння маститу.

 • Поріжте 6 до 8 вимитих сирих картоплин уздовж на тонкі скибочки.
 • Помістіть їх у велику миску з водою при кімнатній температурі і залиште на 15-20 хвилин.
 • Прикладіть вологі скибочки картоплі до ураженої ділянки грудей і залиште на 15-20 хвилин.
 • Коли пройшли ці 15-20 хвилин, зніміть і викиньте їх. Прикладіть нові скибочки з миски.
 • Повторіть цю процедуру ще два рази, так що ви поміняли скибочки картоплі 3 рази за годину.
 • Зробіть перерву на 20 або 30 хвилин, а потім повторіть процедуру.
Мастит і антибіотики

Як правило, якщо це можливо, краще уникати антибіотиків, тому що мастит може пройти самостійно, а антибіотики можуть сприяти появі у вас кандидозної інфекції сосків та/або грудей (Candida, дріжджі, молочниця) . Наш підхід полягає в наступному:

Якщо у вас симптоми маститу з’явилися менше 24 годин тому, ми виписуємо вам рецепт на антибіотик, але пропонуємо вам зачекати, перш ніж приймати ліки.

 • Якщо протягом наступних 8-12 годин, ваші симптоми погіршуються (збільшується біль, почервоніння поширюється далі, ущільнення стає більш болючим), починайте антибіотики.
 • Якщо протягом наступних 24 годин ваші симптоми не змінюються — не гірше, але й не краще, — починайте антибіотики.
 •  Якщо протягом наступних 24 годин ваші симптоми зменшаться, то вони практично завжди будуть продовжувати зменшуватися і зникати без потреби в антибіотиках. У цьому випадку вони остаточно зникнуть протягом наступних 2-7 днів. Лихоманка часто проходить через 24 години, біль — в межах від 24 до 72 годин, ущільнення в грудях зникає протягом наступних 5-7 днів. Іноді потрібно більше 7 днів, щоб ущільнення повністю зникло , але до тих пір, як воно продовжує зменшуватися, це добре.

Якщо у вас були симптоми маститу протягом більше 24 годин, і покращення немає, ви маєте почати антибіотики відразу.

Якщо вам потрібен антибіотик, потрібно приймати правильний. Амоксицилін, простий пеніцилін і деякі інші антибіотики часто використовуються при маститі, але вони не вбивають бактерію, яка майже завжди є збудником маститу (золотистий стафілокок). Антибіотики, які вбивають золотистий стафілокок, це наприклад: цефалексин (наш звичайний вибір), клоксацилін, діклоксацилін, флуклоксациллин, амоксицилін в поєднанні з клавулановою кислотою, кліндаміцин і ципрофлоксацин. Антибіотики, які можуть бути використані для позалікарняної інфекції метицилін-резистентним золотистим стафілококом (CA-MRSA), це котримоксазол і тетрациклін.

Всі ці антибіотики є сумісними з грудним вигодовуванням, не потрібно його переривати на час лікування.

Ви не повинні переривати грудне вигодовування, якщо ви інфіковані MRSA! Насправді грудне вигодовування знижує ризик інфікування дитини.

Вам можуть допомогти пройти через все це ліки для зменшення болю і лихоманки (ібупрофен, ацетамінофен і інші). Вони, як і переважна більшість інших ліків, дуже мало потрапляють в молоко. Ацетамінофен, ймовірно, менш корисний, ніж ті препарати (наприклад, ібупрофен), що мають протизапальний ефект.

Абсцес в грудях

Операція вже не є лікуванням вибору для абсцесу грудей. У нас були набагато кращі результати з аспірацією абсцесу (видаленням гною через тонкий катетер) під контролем ультразвуку . Матері, що проходять через цю процедуру не припиняють грудне вигодовування навіть на ураженій стороні, і повне загоєння часто відбувається протягом тижня. Ця процедура здійснюється радіологом, а не хірург. Попросіть вашого лікаря подивитися це дослідження: Dieter Ulitzsch, MD, Margareta K. G. Nyman,MD, Richard A. Carlson, MD. Breast Abscess in Lactating Women: US-guided Treatment. Radiology 2004; 232:904–909

Для невеликих абсцесів аспірація за допомогою голки і шприца плюс антибіотики — це часто все, що потрібно, хоча може бути необхідно повторити процедуру більше ніж один раз.

Ущільнення, що не проходить

Якщо пройшло 2 тижні або більше, а ущільнення у вас у грудях не проходить або не має тенденції до зменшення, ви маєте звернутися до дружнього до грудного вигодовування лікаря загальної практики або хірурга. Вам не потрібно переривати або припиняти грудне вигодовування, щоб пройти дослідження цього ущільнення (УЗД, мамографія, і навіть біопсія не вимагають припинення грудного вигодовування навіть на ураженій стороні). Дружній до грудного вигодовування хірург не скаже вам, що ви маєте припинити годувати, перш ніж він/вона зможе зробити обстеження.

Питання? Спочатку подивіться наш веб-сайт nbci.ca або drjacknewman.com. Якщо ви не знайшли потрібної інформації, перейдіть на Contact Us і надайте нам інформацію, як там зазначено. Інформація також доступна в книжці Dr. Jack Newman’s Guide to Breastfeeding (має назву The Ultimate Breastfeeding Book of Answers в США); та/або наш DVD, Dr. Jack Newman’s Visual Guide to Breastfeeding (є також на французькому або з субтитрами іспанською, португальською та італійською мовами); та/або The Latch Book and Other Keys to Breastfeeding Success; та/або L-eat Latch and Transfer Tool; та/або GamePlan for Protecting and Supporting Breastfeeding in the First 24 Hours of Life and Beyond.

Щоб записатися на прийом в нашій клініці онлайн, будь ласка, відвідайте nbci.ca. Якщо ви не маєте легкого доступу до електронної пошти або інтернету, ви можете зателефонувати за номером (416) 498-0002.

Заблоковані протоки та мастит, лютий 2009 р ©
Автор тексту та редакцій (під іншими назвами) Джек Ньюмен, MD, FRCPC, 1995-2005 ©
Редакції Джек Ньюмен MD, FRCPC і Едіт Кернермен, IBCLC, 2008, 2009 ©

переклад Вікторія Нестерова IBCLC 2016
Всі наші інформаційні листи можуть копіюватися без додаткового дозволу за умови, що вони не використовується в будь-якому контексті, що порушує Міжнародний кодекс ВООЗ по маркетингу замінників грудного молока (1981) і наступні резолюції Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я.

 

Що ще почитати (від перекладача)
Всесвітня організація охорони здоров’я. Mastitis: causes and management (англ) або  Мастит причины и ведение (рос)

image_print

Leave a Reply